niedziela, marzec 18, 2018
A- A A+

LOGO

LOGO

KSM Rożnowice - artykuł

PRZEZ CNOTĘ, NAUKĘ I PRACĘ służyć Bogu i Ojczyźnie Gotów – Gotów!
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Parafii Rożnowice

Członkowie KSMKSM - Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, jak sama nazwa mówi jest to stowarzyszenie młodych ludzi, „którego głównym celem jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie misji kościoła przez szerzenie i upowszechniania Katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego” (STATUS KSM, PAR 13).

10 października 1990 roku Konferencja Episkopatu Polski powołała Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W 1994 roku została nadana osobowość prawna Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej. Dwa lata później parafialny oddział KSM-u został utworzony w parafii Rożnowice. Jego pierwszym prezesem była Beata Mika (Łaskawska), a księdzem asystentem został śp. ksiądz prałat Tadeusz Rączkowski.

 

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w naszej parafii działa od 16 lat. Przez ten czas wychował wielu młodych ludzi, gotowych całym swoim życiem „służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie” . To wszystko dzieje się dzięki cotygodniowej formacji, która odbywa się poprzez czytanie Pisma Świętego, rozmowy, modlitwę, Mszę Świętą oraz wieczorne czuwania.

KSM w naszej parafii od chwili założenia zaczął skupiać coraz większą liczbę osób. Młodzież z niesamowitym zapałem przychodziła na spotkania formacyjne i aktywnie uczestniczyła w życiu parafii. Swą obecnością i śpiewem bardzo często uświetniała niedzielne i świąteczne Msze św. Gdy asystentem został ks. Artur Wesołowski, a prezesem Mirosław Juruś parafialny oddział KSM-u w Rożnowicach zapoczątkował swój udział w przeglądach pieśni religijnych zdobywając wiele nagród. Największą zasługą ówczesnego KSM-u było utworzenie kafejki, a następnie kaplicy bł. Karoliny Kózki pod nowym kościołem, która stała się miejsce spotkań naszego KSM-u. Od ostatnich kilku lat parafialny oddział KSM-u w Rożnowicach działa bardzo prężnie. Prezesem jest Łukasz Nigbor, który zastąpił Klaudię Kiełtykę, a księdzem asystentem ks. Dariusz Porzuczek. Obecnie pod opieką organisty Andrzeja Prokopa KSM systematycznie ćwiczy naukę śpiewu, bierze aktywny udział w życiu parafii i KSM-u diecezjalnego. Należy tutaj wspomnieć zajecie I miejsca w ponadregionalnym przeglądzie Pieśni Maryjnej w Mrowli - Matuchnie Pieśń Śpiewajmy. “Podczas występu czymś wyjątkowym dla nas wszystkich był moment, kiedy biskup Kazimierz Górny popłakał się podczas naszego wykonania. Wtedy dotarło do nas, że to co śpiewamy nie jest tylko dla Boga, nasz śpiew potrafi trafić także do człowieka i dać mu wiarę.” W szeregach KSM-u jest dwoje stypendystów papieskich, wspólnie z którymi z okazji dnia papieskiego zorganizowany został koncert poświęcony bł. Janowi Pawłowi II. Pieniądze zebrane podczas koncert trafiły na konto fundacji “Dzieła Nowego Tysiąclecia”. “Koncert okazał się czymś niesamowitym zarówno dla nas jak i dla widzów.” - mówi jeden z muzycznych. To dało nam odwagę do zorganizowania kolejnego koncertu w styczniu bieżącego roku. Był to koncert kolęd i pastorałek “Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś”. Koncert był wyjątkowy ponieważ był dedykowany byłym i obecnym KSM-owiczą naszej parafii, oraz ich rodzicom. Na Msze św. podczas której odbył się nasz koncert licznie przybyli byli członkowie KSM-u z byłymi prezes na czele: Beatą Miką i Teresą Augustowską(Wszołek). Podczas koncertu przedstawiliśmy krótką historie parafialnego KSM-u od roku 1996 aż po dzień dzisiejszy. Po koncercie zaprosiliśmy wszystkich do kaplicy bł. Karoliny na poczęstunek podczas którego można było obejrzeć kroniki KSM-u, prezentacje multimedialne i wpisać się do księgi pamiątkowej. W maju zorganizowaliśmy jeszcze jeden koncert zatytułowany “Historia Wielkiej Niepojętej Miłości” który mieliśmy także okazję zaprezentować w Moszczenicy. Koncert przedstawiał życie Jezusa w piosenkach od narodzenia po zmartwychwstanie..

Oprócz śpiewu i cotygodniowych spotkań organizujemy także w naszej parafii czuwania, drogi krzyżowe czy nabożeństwa różańcowe. W ubiegłym roku podczas Misji Świętych śpiewaliśmy na naukach dla młodzieży. W tym roku podczas rekolekcji szkolnych dla dzieci i młodzieży prowadzonych przez księdza Tomasza Gałuszkę muzyczni KSM-u uczyli dzieci i młodzież piosenek religijnych. Wzięliśmy także aktywny udział w prymicjach parafialnych naszych rodaków przygotowując część artystyczną. W tym roku był to montaż słowno-muzyczny o powołaniu, a w ubiegłym było to przedstawienie o bł. Janie Pawle II. Pewnym standardem prymicyjnym stały sie skecze, które co roku cieszą się dużą popularnością, Jako KSM parafialny staramy się brać czynny udział w życiu KSM-u diecezjalnego. Uczestniczymy w corocznych Złaziska, turnusach wakacyjnych, dniach formacyjnych czy zawodach sportowych. Jako KSM zawsze reprezentujemy naszą parafię na Uroczystości Chrystusa Króla w Katedrze Rzeszowskiej, które jest naszym patronalnym świętem. Wtedy składamy przyrzeczenia, po których stajemy się pełnoprawnymi KSM-owiczmi.

Na koniec chciałbym krótko opowiedzieć jak wyglądają nasze spotkania. Spotykamy się co tydzień w sobotę. Spotkania zaczynamy od śpiewu prowadzonego przez organistę Andrzeja Prokopa, następnie udajemy się na Mszę Świętą. Po Mszy św. mamy spotkanie podczas którego omawiamy temat przygotowany przez wyznaczoną wcześniej osobę. Tematy jakie poruszamy na naszych spotkaniach są różne. Część z nich dotyczy działalności naszego stowarzyszenia, Boga, Jezusa, Ojczyzny czy samego człowieka i jego słabości. Mówimy także otwarcie o problemach jakie dostrzegamy w naszym kraju, naszym środowisku i myślimy co powinniśmy zmienić sami w sobie, aby tym problemom zapobiec. Nasze spotkania to nie tylko realizacja tematów, często organizujemy sobie tzw. “luźne spotkania” podczas których rozmawiamy, tańczymy, śpiewamy, śmiejemy się, grillujemy czy świętujemy nasze urodziny. KSM to wspólnota i staramy się przeżywać razem zarówno chwile radosne, jak i smutne. W tych trudnych chwilach staramy się być razem, można powiedzieć “jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Różnimy się, czasem kłócimy, ale zawsze jesteśmy razem i się wspieramy i to jest najwspanialsze w tym co daje nam KSM, ta braterska miłość. To wszystko działa tak jak należy, gdy spełnimy jeden znaczący warunek - “dajemy coś od siebie”. Jeżeli Ty dasz coś od siebie, to KSM da Ci dwa razy więcej, nie będą to pieniądze, sława czy uwielbienie - będzie to wspólnota! Nie zauważając tego staniesz się zupełnie innym człowiekiem.

Nie było by naszego KSM-u gdyby nie wsparcie i pomoc naszych Księży. Dziękujmy naszemu księdzu asystentowi Dariuszowi Porzuczkowi, księdzu Proboszczowi Stanisławowi Pałce oraz księdzu Tomaszowi Gałuszcze, a także naszym rodzicom za ich wyrozumiałość, otwartość i okazaną nam pomoc. To dzięki nim możemy aktywnie działać w parafii i godnie reprezentować naszą parafię w diecezji. Pragniemy również zachęcić młodzież do uczęszczania na spotkania Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży i wstąpienia w jego szeregi, aby przez CNOTĘ, NAUKĘ I PRACĘ służyć Bogu i Ojczyźnie. Gotów –Gotów!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Facebook Slide Likebox