Parafia Rożnowice

Szukaj
Close this search box.

Wytyczne dotyczące sprawowania sakramentów i pogrzebów w okresie obowiązywania prawnego stanu epidemii.

Chrzest św.

Sakrament winien być udzielany poza Mszą Świętą, zwłaszcza w tych parafiach, gdzie świątynie są niewielkie.

Wystarczy jeden chrzestny lub chrzestna. Jeśli jest dwoje chrzestnych musi to być kobieta i mężczyzna.

Biskup Rzeszowski udzielił dyspensy od wymogu bycia bierzmowanym przy dopuszczaniu do godności rodzica chrzestnego dla tych, którzy przystąpiliby do bierzmowania w zaplanowanych uprzednio terminach (od 16 marca do 30 czerwca bieżącego roku).

Bierzmowanie

Zaplanowane bierzmowania zostają przełożone na jesień. Nowe terminy będą ustalane z Księżmi Biskupami w drugiej połowie sierpnia.

Począwszy od maja, w każdy drugi piątek miesiąca, w rzeszowskiej farze będzie udzielany sakrament bierzmowania osobom pełnoletnim. Przygotowanie do przyjęcia tego sakramentu ma być prowadzone w parafii zamieszkania kandydata w trybie indywidualnym. O przygotowaniu kandydata zaświadcza jego proboszcz.

Eucharystia

Podtrzymana jest dyspensa od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej Eucharystii. Należy jednak zachęcać wiernych do fizycznego uczestnictwa w niej, z zachowaniem obowiązujących przepisów prawa.

Przypominam, że w naszej diecezji, zgodnie z przepisami liturgicznymi, do wiernego należy wybór formy przyjmowania Komunii Świętej (do ust lub na rękę). W miarę możliwości należy oddzielnie udzielać Komunii wiernym, którzy pragną ją przyjąć do ust i oddzielnie tym, którzy chcą przyjąć na rękę.

Pierwsza Komunia Święta

Terminy należy wyznaczyć w porozumieniu z rodzicami ukazując im istotę tej uroczystości i prosząc, by nie uzależniali w żaden sposób zgody na przystąpienie dziecka do Komunii Świętej od tego co niepewne, czyli od terminu wznowienia działalności przez lokale gastronomiczne.

Nie należy organizować uroczystości pierwszokomunijnych w maju.

Przyjmuje się jako zasadę dla całej diecezji, żeby pierwsze komunie święte odbyły się najpóźniej do ostatniego dnia sierpnia br. (przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego). Mając na uwadze duchowe dobro dzieci, które nie powinny być pozbawione łaski komunii eucharystycznej, rekomenduje się, aby uroczystości pierwszokomunijne zorganizować w parafiach w czerwcu.

Należy je przeprowadzać tak, aby nie naruszać przepisów państwowych, a przede wszystkim nie narażać dzieci. A więc, można organizować w małych grupach, także w dni powszednie (np. oktawy Bożego Ciała) lub na dodatkowych specjalnych mszach świętych, z udziałem niewielkiej liczby najbliższych dla dziecka osób a bez udziału innych wiernych.

Do bezpośredniego przygotowania dzieci, zwłaszcza liturgicznego, należy wykorzystać dodatkowe nabożeństwa majowe i czerwcowe, które powinny być specjalnie przeznaczone dla dzieci i ich rodziców lub opiekunów.

Nie wolno organizować żadnych spotkań w salkach domów parafialnych ani przeprowadzać „egzaminów” przed dopuszczeniem dzieci do pierwszej komunii.

Wszelkie spotkania organizacyjne dla rodziców mogą być przeprowadzone jedynie w kościele lub na terenie przykościelnym. 

Sakrament Pokuty i Pojednania

Przystąpienie do pierwszej Komunii Świętej dziecka ma być poprzedzone jego przystąpieniem do pierwszej spowiedzi sakramentalnej.

Namaszczenie chorych i inne posługi

Podtrzymana zostaje zasada, że sakrament namaszczenia chorych jest udzielany tylko na prośbę chorego lub jego opiekunów. W takim wypadku kapłan ma obowiązek udzielić tego sakramentu.

Zawieszone nadal pozostają odwiedziny chorych w domach z okazji pierwszych piątków lub sobót miesiąca. Można udzielać jedynie Wiatyku.

Małżeństwo

W przypadku przełożenia przez narzeczonych daty ślubu na czas późniejszy nie ma potrzeby sporządzania ponownie protokołu z badania kanonicznego. Proboszcz powinien jedynie napisać krótkie wyjaśnienie, opatrzone pieczęcią i podpisane, i włączyć je do dokumentacji przedślubnej. Natomiast wymagane są ważne i aktualne dokumenty z USC, jeśli małżeństwo jest konkordatowe oraz aktualne metryki chrztu nupturientów, a więc sporządzone najdalej na 3 miesiące przed datą ślubu (nie starsze).

Poniżej przedstawiam wytyczne Diecezjalnego Duszpasterza Rodzin na temat przygotowania do małżeństwa podczas obowiązywania stanu epidemii. Zostały one zatwierdzone przez Biskupa Ordynariusza.

  1. Przygotowanie do zawarcia małżeństwa sakramentalnego w każdym przypadku podlega rozeznaniu Księdza Proboszcza parafii, w której zawierany jest ten sakrament (Papieska Rada ds. Rodziny, Przygotowanie do Małżeństwa 51; Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin 34; por. Familiaris Consortio 66).
  2. Ponieważ jedynie nieliczne pary postanawiają pobrać się w czasie zaostrzonych restrykcji, osoby takie można i powinno się potraktować w sposób indywidualny. Jako zadośćuczynienie obowiązkowi odbycia katechez przedmałżeńskich należy zaproponować narzeczonym odpowiednie materiały, a potem odbyć rozmowę weryfikującą. Jeśli chodzi o obowiązek odbycia katechez przedślubnych wraz z indywidualnymi spotkaniami w Poradni Rodzinnej, warto zobowiązać narzeczonych, aby po ustaniu zagrożenia skorzystali z tych katechez oraz spotkań indywidualnych już po ślubie. Można również zaproponować udział w rekolekcjach dla młodych małżeństw (np. Ruchu Spotkań Małżeńskich), nie rezygnując jednak ze zobowiązania do odbycia szkolenia z zakresu Naturalnego Planowania Rodziny. Należy w odpowiednim czasie przypomnieć o podjętych zobowiązaniach i zaproponować konkretne miejsca i daty ich realizacji oraz poprosić o dostarczenie odpowiedniego zaświadczenia, które należy dołączyć do protokołu małżeńskiego.
  3. Jeśli Ksiądz Proboszcz w danym przypadku uzna, że przed ślubem nie należy wymagać od narzeczonych zaświadczeń o odbyciu katechizacji przedślubnej i przedmałżeńskiej i zamiast tego przeprowadzi z narzeczonymi przygotowanie indywidualne, powinien ten fakt zaznaczyć poprzez dołączenie do protokołu małżeńskiego oświadczenia, zawierającego informacje o tym w jaki sposób zostało przeprowadzone to przygotowanie (np. z jakimi materiałami polecono się zapoznać, czy rozmowa weryfikująca potwierdziła spełnienie wymagań, do czego zobowiązano po ustaniu zagrożenia), opatrzonego datą i podpisem Księdza Proboszcza (Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin 34).
  4. Kiedy będzie to możliwe i bezpieczne, Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin przeprowadzi dodatkowe katechezy, rekolekcje lub dni skupienia, zarówno dla małżonków, którzy zostali zobowiązani do uzupełnienia formacji, jaki i dla tych narzeczonych, którzy przesunęli termin małżeństwa i znajdują się w potrzebie jak najszybszego odbycia katechez. Propozycje te będą połączone z możliwością zapoznania się z metodą Naturalnego Planowania Rodziny oraz indywidualnych spotkań z Doradcą Życia Rodzinnego. O miejscach i terminach tych wydarzeń Duszpasterze zostaną powiadomieni pocztą kurialną.
  5. Ze względu na wymagania czasowe związane z katechezami przygotowującymi do małżeństwa, niniejsze specjalne zasady powinno się stosować jedynie do tych narzeczonych, których ślub odbędzie się nie później, niż cztery miesiące po ustaniu zagrożenia.
  6. Lekturą przygotowującą do zawarcia małżeństwa sakramentalnego może być książka „Przygotowanie do małżeństwa” pod red. Ks. Władysława Szewczyka, dostępna do kupienia w Internecie, na przykład pod adresem: https://www.michalineum.pl/produkt/przygotowanie-do-sakramentu-malzenstwa-i-zycia-w-rodzinie/
    Można również zaproponować narzeczonym przesłuchanie konferencji ks. Piotra Pawlukiewicza „Małżeńskie zmagania o miłość, która nie ustaje cz. 1”, dostępnego na YouTube pod adresem https://youtu.be/EtMFeN9rDgk oraz cyklu 11 audycji Jacka Pulikowskiego „Kurs Przedmałżeński”, dostępnych na YouTube pod adresem: https://youtu.be/0Efv9yyryyM
  7. W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Duszpasterstwem Rodzin: Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego Barbara Wiater tel. 693 205 400, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin ks. Jan Kobak tel. 607 386 682.

Pogrzeby

Podtrzymane jest wskazanie, żeby pogrzeby ograniczyć do jednej stacji – przy grobie. Zaleca się, aby msze święte pogrzebowe były sprawowane w kościołach parafialnych osób zmarłych, chyba że okoliczności inaczej doradzają (np. odprawienie mszy świętej w kaplicy cmentarnej z uczestnikami pogrzebu na zewnątrz, gdy daje to szansę na uczestnictwo większej liczbie wiernych niż w kościele parafialnym). 

Aktualnie obowiązuje norma, że w jednym pogrzebie może brać udział na cmentarzu do 50 osób nie licząc sprawujących posługę religijną i członków obsługi.

Przypominam, że obowiązuje zakaz przechowywania szczątków ludzkich (także spopielonych) poza miejscami do tego prawnie przeznaczonymi. W szczególności zakazane jest ich przechowywanie w domu, mieszkaniu itp. Natomiast miejscem pochówku może być tylko cmentarz (art. 12 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych). Do czasu pogrzebu ciało zmarłego lub jego spopielone szczątki mogą być legalnie przechowywane tylko w kostnicy lub w domu przedpogrzebowym.

Ks. Piotr Steczkowski

Kanclerz kurii

Facebook
Twitter
LinkedIn
Logo