32 Światowy Dzień Chorych

Chorzy, słabi, ubodzy są w sercu Kościoła i muszą być także w centrum naszej ludzkiej uwagi…

Papież Franciszek

W minioną sobotę, nasza parafia miała zaszczyt uczestniczyć w obchodach 32 Światowego Dnia Chorych, wydarzenia zapoczątkowanego w 1992 roku przez św. Jana Pawła II. Msza święta, odprawiona o godzinie 10:00, zgromadziła licznie wiernych, aby wspólnie modlić się w intencji wszystkich chorych oraz seniorów.

Msza, odbywająca się pod patronatem parafialnego Caritas, stała się okazją do refleksji nad znaczeniem cierpienia i siły ducha. Ksiądz Mirosław na wstępie podkreślił, jak ważne jest miejsce chorych w Kościele, nazywając ich „skarbem”, który „najpiękniej ukazuje czym jest chrześcijaństwo”.

Podczas liturgii, wielu wiernych otrzymało sakrament namaszczenia chorych, mający na celu duchowe i fizyczne umocnienie. Słowa kapłana: „Niech Ciebie wspomaga łaska Ducha Świętego i Pan łaskawie podźwignie” niosły ze sobą nadzieję i pocieszenie.

Wyjątkowym momentem mszy było kazanie wygłoszone przez Panią Cecylię Juruś, przewodniczącą Caritas. Przypomniała ona zgromadzonym o początkach Światowego Dnia Chorych oraz o objawieniach Matki Bożej w Lourdes, które stały się inspiracją dla tego dnia. Podkreśliła też znaczenie modlitwy nie tylko za zdrowie, ale i za pokój w Polsce i na świecie, przypominając, że „lekarstwem na całe zło, które nam zagraża, jest poddanie się miłości Boga”.

Pani Juruś zwróciła uwagę na głęboki sens starości i choroby, widząc w nich okazję do refleksji nad życiem i zgłębiania doświadczeń duchowych. Wskazała na bogactwo, jakim są osoby starsze i chore dla społeczności kościelnej, mówiąc o nich jako o ludziach „bogatych w doświadczenie”, którzy „modląc się, wypraszają pokój dla narodów i łaski dla rodziny i bliskich”.

Na zakończenie, szczególne podziękowania skierowane zostały do wszystkich, którzy poświęcili swój czas, aby przywieźć chorych i seniorów na tę uroczystość. Przypomnienie o konieczności troski o naszych starszych i chorych, zwłaszcza w rodzinie, stanowiło ważny element przemowy.

Ten dzień stał się dla naszej wspólnoty parafialnej okazją do głębszego zrozumienia wartości, jaką niesie współczucie i opieka nad bliźnimi. Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólną modlitwę.