Parafia Rożnowice

Szukaj
Close this search box.

” Od niepamięci zachowaj Panie…”

W niedziele 20 września w naszej parafii odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji poległych parafian, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. W szczególny sposób modlitwą i pamięcią wspominaliśmy poległych parafian walczących na różnych frontach wojny polsko-bolszewickiej. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się w procesji na parafiany cmentarz, gdzie nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego, apel poległych i poświęcenie nagrobka kaprala Jakuba Wysockiego. Kpr. Jakub Wysocki był podoficerem 4 baterii 1 pułku Atylerii Górskiej zwanej „baterią śmierci”. Dnia 16 września 1920 roku pod Dytiatynem w walce z bolszewikami w wieku 20 lat oddał życie w obronie odrodzonej Ojczyzny. Został pośmiertnie odznaczony kawalerem orderu Virtuti Militari za ten bój. Uroczystość została zorganizowana w setną rocznicę bohaterskiej śmierci przez rodzinę śp. kaprala Jakuba.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Logo