Udział parafian w Drodze Krzyżowej na terenie KLBirkenau w Brzezince.

  Udział parafian w Drodze Krzyżowej na terenie KLBirkenau w Brzezince

„Nałogi zniewalają dziś równie silnie, co obozowe druty i mury” – tymi słowami 23 marca przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, bp Tadeusz Bronakowski, rozpoczął Drogę Krzyżową w intencji trzeźwości narodu, która odbyła się na terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz II-Birkenau. Pod Bramą Śmierci zgromadziło się kilka tysięcy pielgrzymów z całej Polski. Ścieżkami obozowymi wśród ruin krematoriów, obok więziennych baraków i drutów kolczastych uczestnicy przeszli w modlitwie i zadumie niezwykłą dwukilometrową trasę.

Rozważania każdej stacji rozpoczynały informacje o mijanych obiektach obozowych. Krótkie przekazy na tle męki Chrystusa przedstawiały ogrom cierpień osadzonych tu i mordowanych przez hitlerowskich oprawców więźniów. Każdej stacji towarzyszyły też świadectwa kobiet i mężczyzn- anonimowych alkoholików. Mówili oni o upadkach i zwycięstwach duchowych w swoim życiu, o wielkości miłosierdzia Bożego. Wszyscy wyrażali wdzięczność, że dziś dzięki wspólnotom, grupom abstynenckim mogą żyć w trzeźwości, cieszyć się swoim życiem i najbliższymi.

Nabożeństwa Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu niemieckiego w Brzezince organizuje od 1986 roku Bractwo Trzeźwości, funkcjonujące przy oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana. Każdy, kto choć raz przeżył Drogę Krzyżową w Auschwitz Birkenau, chce przyjechać tu kolejny raz. W miejscu zagłady wielu istnień ludzkich, gdzie każda grudka ziemi przesiąknięta jest krwią i ludzkim cierpieniem, pośród ciszy, która krzyczy prawdą o minionych zbrodniach, dociera do nas głos o dzisiejszych dramatach ludzkich. Świadectwa tych, którzy opowiadają o swoich drogach krzyżowych w kierunku trzeźwości, mimo że wywołują wzruszenie, są przepełnione radością i wdzięcznością Bogu za dar zwycięstwa nad zniewoleniem.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Logo