13 maja – Matki Bożej Fatimskiej

13 maja to data, kiedy wspominamy objawienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej, które ma szczególne znaczenie dla wielu Polaków. Dzień ten wiąże się również z rocznicą zamachu na św. Jana Pawła II, który miał miejsce na Placu św. Piotra w 1981 roku.

Pierwsze zjawienie się Matki Bożej w Fatimie odnotowano 13 maja 1917 roku, kiedy to trójka dzieci: Hiacynta, Łucja i Franciszek usłyszeli słowa: „Nie lękajcie się, nie wyrządzę wam krzywdy. Pochodzę z Nieba. Proszę, abyście przychodzili tutaj każdego miesiąca o tej samej porze. W październiku wyjaśnię, kim jestem i czego oczekuję. Codziennie odmawiajcie różaniec, aby przynieść pokój światu.”

Podczas kolejnego spotkania 13 czerwca 1917 roku, Maryja obiecała zabrać dzieci do nieba, a Łucji zleciła misję rozpowszechniania kultu Matki Bożej i ustanowienia nabożeństwa na jej cześć. Osoby oddające się Niepokalanemu Sercu Maryi miały otrzymać liczne łaski. 13 lipca Matka Boża poprosiła o codzienne odmawianie różańca i ukazała wizję piekła. W sierpniu, kiedy dzieci zostały aresztowane, objawienie się nie odbyło. 13 września Maryja ponownie zaapelowała o odmawianie różańca. 13 października miało miejsce ostatnie objawienie, podczas którego zgromadzeni świadkowie oczekiwali na cud.

Potwierdzeniem autentyczności objawień były słowa Maryi: „Przybyłam, aby przypomnieć ludzkości, że musi zmienić swoje życie i przestać smucić Boga grzechami. Niech każdy codziennie odmawia różaniec i czyni pokutę za grzechy.” Objawienia fatimskie są głęboko szanowane i zostały oficjalnie uznane przez Kościół jako zgodne z Objawieniem. Przestrzeganie rad i wytycznych przekazanych przez Maryję jest zatem istotne. Związane z nimi są także trzy tajemnice fatimskie. Jan Paweł II wielokrotnie wyrażał wdzięczność Matce Bożej Fatimskiej za ocalenie jego życia podczas zamachu, zawsze podkreślając Jej wpływ na jego los.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Logo