13 maja – Matki Bożej Fatimskiej

13 maja to data, kiedy wspominamy objawienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej, które ma szczególne znaczenie dla wielu Polaków. Dzień ten wiąże się również z rocznicą zamachu na św. Jana Pawła II, który miał miejsce na Placu św. Piotra w 1981 roku.

Pierwsze zjawienie się Matki Bożej w Fatimie odnotowano 13 maja 1917 roku, kiedy to trójka dzieci: Hiacynta, Łucja i Franciszek usłyszeli słowa: „Nie lękajcie się, nie wyrządzę wam krzywdy. Pochodzę z Nieba. Proszę, abyście przychodzili tutaj każdego miesiąca o tej samej porze. W październiku wyjaśnię, kim jestem i czego oczekuję. Codziennie odmawiajcie różaniec, aby przynieść pokój światu.”

Podczas kolejnego spotkania 13 czerwca 1917 roku, Maryja obiecała zabrać dzieci do nieba, a Łucji zleciła misję rozpowszechniania kultu Matki Bożej i ustanowienia nabożeństwa na jej cześć. Osoby oddające się Niepokalanemu Sercu Maryi miały otrzymać liczne łaski. 13 lipca Matka Boża poprosiła o codzienne odmawianie różańca i ukazała wizję piekła. W sierpniu, kiedy dzieci zostały aresztowane, objawienie się nie odbyło. 13 września Maryja ponownie zaapelowała o odmawianie różańca. 13 października miało miejsce ostatnie objawienie, podczas którego zgromadzeni świadkowie oczekiwali na cud.

Potwierdzeniem autentyczności objawień były słowa Maryi: „Przybyłam, aby przypomnieć ludzkości, że musi zmienić swoje życie i przestać smucić Boga grzechami. Niech każdy codziennie odmawia różaniec i czyni pokutę za grzechy.” Objawienia fatimskie są głęboko szanowane i zostały oficjalnie uznane przez Kościół jako zgodne z Objawieniem. Przestrzeganie rad i wytycznych przekazanych przez Maryję jest zatem istotne. Związane z nimi są także trzy tajemnice fatimskie. Jan Paweł II wielokrotnie wyrażał wdzięczność Matce Bożej Fatimskiej za ocalenie jego życia podczas zamachu, zawsze podkreślając Jej wpływ na jego los.