Parafia Rożnowice

Szukaj
Close this search box.

Wigilia Paschalna: Święto Zmartwychwstania w Naszej Parafii

W tym roku Wielka Sobota w naszej parafii nabrała wyjątkowo uroczystego i głęboko duchowego wymiaru dzięki celebracji Wigilii Paschalnej, która rozpoczęła się tuż po zachodzie słońca, przy ognisku przed naszym kościołem. To właśnie w tych chwilach, wśród płomieni poświęconego ognia, zapłonął paschał – wielka świeca, będąca symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego. Słowa księdza Mirosława „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega” rozbrzmiały jako potężne przypomnienie o wieczności i obecności Chrystusa w życiu każdego z nas.

Liturgia Światła

Następnie, w procesji do wnętrza kościoła, kapłan zatrzymywał się trzykrotnie, ogłaszając „światło Chrystusa”, na co zebrani wierni odpowiadali z wdzięcznością: „Bogu niech będą dzięki”. Te momenty, pełne symboliki i głębokiej wiary, prowadziły nas do wspólnego przeżywania tajemnicy Zmartwychwstania.

Orędzie Wielkanocne

W sercu ceremonii znajdowało się wyśpiewane przez księdza proboszcza Orędzie Wielkanocne. Ten starożytny hymn celebrujący zwycięstwo życia nad śmiercią wprowadził nas w medytacyjne wsłuchiwanie się w słowo Boże, przez serię siedmiu czytań i psalmów, które opowiadały wielką historię zbawienia ludzkości.

Poświęcenie Wody i Eucharystia

Kulminacyjnym momentem liturgii było poświęcenie wody, która następnie została użyta do pokropienia zgromadzonych wiernych, symbolizując odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i oczyszczenie. Następnie Eucharystia – punkt, w którym nasza wspólnota mogła duchowo połączyć się z Chrystusem Zmartwychwstałym, celebrując Jego obecność wśród nas.

Radosne życzenia

Na zakończenie, ksiądz Mirek złożył wszystkim życzenia, przypominając, że Chrystus zmartwychwstał w nocy, w godzinie nieznaną, i że ta noc jest najważniejszym momentem w roku liturgicznym, inaugurującym Zmartwychwstanie Pańskie.

Zaproszenie do wspólnego świętowania

Wigilia Paschalna w naszej parafii jest przypomnieniem o ciągłej obecności Boga w naszym życiu i Jego niekończącej się miłości. Zapraszamy wszystkich parafian do dalszego świętowania tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego w ciągu następnych dni. Niech ten czas będzie dla nas wszystkich okresem odnowy duchowej, radości i wspólnoty.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Logo