Wielki Piątek w naszej parafii

Dobranoc, Głowo święta Jezusa mojego,
Któraś była zraniona do mózgu samego.
Dobranoc Kwiecie różany,

Dobranoc Jezu kochany, dobranoc!

W piątkowy wieczór, nasza parafia zgromadziła się w kościele, aby wspólnie przeżyć Liturgię Wielkiego Piątku i Męki Pańskiej – dzień, który w chrześcijaństwie jest symbolem największej ofiary, jaką Jezus Chrystus przyniósł za nasze grzechy.

Męka Pańska wg św. Jana

W centrum liturgii stanęła Męka Jezusa Chrystusa według św. Jana, którą z wielkim zaangażowaniem i emocjonalną głębią śpiewał nasz chór parafialny „Fatima” pod przewodnictwem pana organisty Andrzeja Prokopa. Ich głosy niosły przez kościelne mury przesłanie o miłości, poświęceniu i nadziei, które pozostanie z nami na długo.

 

Odsłonięcie i adoracja Krzyża

Po śpiewie Męki, nasz ksiądz proboszcz przeprowadził wzruszający obrzęd odsłonięcia krzyża, podczas którego wierni zostali zaproszeni do głębokiej refleksji. „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata,” mówił ksiądz, na co zebrani odpowiadali: „pójdźmy z pokłonem.” Całkowite odsłonięcie krzyża, a następnie ucałowanie go przez księży oraz liturgiczną służbę ołtarza, stało się silnym symbolem naszej wiary i oddania.

Komunia Święta i Przeniesienie do Grobu Pańskiego

Liturgia Wielkiego Piątku zakończyła się udzieleniem Komunii Świętej oraz uroczystym przeniesieniem Pana Jezusa z ciemnicy do Grobu Pańskiego. Ten moment był dla wszystkich obecnych czasem głębokiej modlitwy i zadumy nad męką Chrystusa.

Straż Grobowa

Następnie, strażacy naszej parafii, pełniąc funkcję straży grobowej, rozpoczęli czuwanie przy Grobie Pańskim. To wyjątkowe zadanie, pełnione z godnością i zaangażowaniem, podkreślało wagę chwil, które przeżywaliśmy. Będą oni nieustannie czuwać, aż do chwili Rezurekcji w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Czas na adorację

Po zakończeniu oficjalnych obrzędów, wierni mieli możliwość indywidualnego ucałowania Krzyża oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. Był to czas na osobistą modlitwę, refleksję i dziękczynienie za ofiarę Jezusa, którą przyniósł za nas wszystkich.

W tych świętych dniach, nasza wspólnota parafialna łączy się w modlitwie i zadumie, przypominając sobie o wielkiej miłości Boga do ludzi. Zapraszamy wszystkich do dalszego udziału w obchodach Triduum Paschalnego, aby wspólnie doświadczyć radości ze Zmartwychwstania Pańskiego.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Logo