Wielki Piątek – Dzień Męki Pańskiej

Krzyżu Święty – nade wszystko…

Wielki Piątek to dzień, w którym Kościół Katolicki w szczególny sposób upamiętnia mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. To czas głębokiej refleksji i skupienia, w którym wierni łączą się w żalu z powodu cierpienia Zbawiciela, a zarazem w nadziei, która płynie z Jego ofiary. W tym dniu, w odróżnieniu od innych, w kościołach nie odprawia się Mszy Świętej. Zamiast tego, wierni zgromadzają się, aby uczestniczyć w Liturgii Wielkiego Piątku i Męki Pańskiej.

Liturgia Wielkiego Piątku

Centralnym punktem tego dnia jest Liturgia Wielkiego Piątku, podczas której rozważana jest Męka Pańska, a wierni mają możliwość adorowania krzyża jako symbolu miłości i ofiary. Liturgia ta składa się z trzech głównych części:

Liturgia Słowa

Czytania z Pisma Świętego, w tym opis Męki Pańskiej według św. Jana, prowadzą do głębokiej refleksji nad cierpieniem i śmiercią Jezusa.

Adoracja Krzyża

Moment, w którym wierni oddają cześć Krzyżowi, symbolowi cierpienia Chrystusa, ale i triumfu nad grzechem i śmiercią.

Komunia Święta

Chociaż nie odprawia się Eucharystii, wierni otrzymują Komunię św. z wcześniej konsekrowanych hostii podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek.

Zaproszenie na nabożeństwa

W naszej parafii Liturgia Wielkiego Piątku i Męki Pańskiej odbędzie się w dwóch miejscach: w Sitnicy o godzinie 17.00 oraz w Rożnowicach o godzinie 19.00. Zapraszamy wszystkich parafian i gości do wspólnego przeżywania tych głęboko poruszających chwil. To czas, aby zatrzymać się i zastanowić nad ogromem miłości, jaką Bóg okazał nam przez ofiarę swojego Syna.

Znaczenie Wielkiego Piątku

Wielki Piątek przypomina nam o cenie, jaką Jezus Chrystus zapłacił za zbawienie ludzkości. Jego śmierć na krzyżu jest dowodem na niezgłębioną miłość Boga do każdego z nas. W tym dniu Kościół zachęca wiernych do postu i modlitwy, jako wyrazu pokuty i zadumy nad własnym życiem w świetle ofiary Chrystusa.

Ten dzień stanowi również wezwanie do naśladowania miłości i pokory Jezusa, do bycia gotowym na ofiary w imię miłości do bliźnich. Niech czas spędzony na Liturgii Wielkiego Piątku będzie dla nas wszystkich źródłem duchowego odnowienia i pogłębienia naszej wiary.

Zachęcamy do wzięcia udziału w nabożeństwach i do wspólnej modlitwy w tych wyjątkowo ważnych dla naszej wiary momentach. Niech będzie to czas pełen refleksji, modlitwy i duchowego zbliżenia się do tajemnicy paschalnej, która jest fundamentem naszej wiary.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Logo